Hypotéky nově: Kdo nemá našetřeno, už na ně nedosáhne. Smůla.

Na hypotéku v příštích měsících dosáhne méně lidí. Od dubna začnou platit nové limity pro úvěrové ukazatele nastavené centrální bankou pro poskytování hypoték. Jde o nástroje tzv. makroobezřetnostní politiky, které už centrální banka v minulosti dočasně použila. Mají za cíl eliminovat sjednávání rizikovějších úvěrů v době, kdy na trhu hypoték působí několik negativních faktorů. Ty by v budoucnu mohly zvětšovat skupinu lidí, která není schopná úvěry na bydlení splácet. Jsou jimi například rostoucí úrokové sazby, které hypotéky zdražují, nebo vyšroubované ceny nemovitostí.

Kvůli nově platným limitům budou muset banky na bydlení půjčovat více méně jen těm, kteří mají alespoň část peněz na nemovitost našetřenou a mají vzhledem k výši úvěru a nastavené splátce dost peněz na jeho splácení.

celý článek

ČNB zpřísnila od dubna 2022 limity pro poskytování hypoték, zcela proti logice

Regulátor trhu se dočista zbláznil a zaťal sekeru do soukromoprávních věcí poskytovatelů hypotéčních úvěrů na trhu.

Zapomeňte na LTV 90%, již jen LTV 80%.

Co to v praxi znamená? Na pořízení nového bytu v Praze v hodnotě 10mil. Kč, potřebujete ze svých vlastních úspor 2mil. Kč. 

celý článek

Growing Way: Poškození klienti budou škodu vymáhat na finančních poradcích

Minulý týden byl k finančnímu arbitrovi podán první návrh proti finančnímu zprostředkovateli SAB servis pro protiprávní jednání jeho finančního poradce. Další návrhy k rukám finančního arbitra, ve kterých figuruje společnost SAB servis a další finanční zprostředkovatelé budou následovat. Kauza se týká více než 4 000 klientů investičního fondu Growing Way.

celý článek

Jak se umírá na alkoholismus? Poslední stadium před smrtí je odstrašující

Dojít do finálního stadia alkoholismu sice trvá mnoho let, není to ale vůbec pěkná cesta.

Může trvat roky, než se alkoholik dostane do posledního stádia své závislosti. Časový úsek, během něhož se z tváře vytrácí charakter, dochází k blokaci mysli a tělo nevratně chřadne. Nevratně!

Cesta alkoholika

Lékaři rozlišují hned několik různých milníků, podle nichž se dá určit, v které fázi závislosti se člověk nachází. Všechny však vedou k trvalému poškození.

celý článek

Kdopak to volá? Falešné asociace a triky nepoctivých pojišťováků

„Haló? Tady Novák z Asociace pojišťoven. Musíme vám zkontrolovat smlouvu…“ „Dobrý den, Mráček z Centra pojišťoven. Víte, že máte nárok na slevu? Kdy se sejdeme?“ Nepoctiví pojišťováci se kryjí za neexistující instituce s úctyhodným názvem. Důvod? Chtějí navodit dojem, že jsou z „vaší pojišťovny“ nebo příbuzné organizace a přetáhnout ke konkurenci. Nemusí se to vyplatit. Dejte pozor, kdo volá.

celý článek

Jak na hypotéku pro investiční nemovitost

Většina ekonomických expertů se zcela shodne na tom, že investice do nemovitostí ne jednou z nejbezpečnějších investic u nás vůbec.

Důvodů je hned několik: stoupající hodnota nemovitostí a nízké úroky.

 

celý článek

Nadpojištění a podpojištění

Nadpojištění a podpojištění, další pojmy, které se v pojišťovací terminologii vyskytují poměrně často. Nemáte jasno v tom, co který pojem znamená? Pak právě pro vás je připraven tento krátký přehled.

celý článek